Uncategorized

Access kontrol sistemi

Access kontrol sistemi,tüm bina ve kapılarda giriş ve çıkış noktalarını kontrol eden yazılım ve donanımların tamamıdır.

Access kontrol sistemi veya diğer adıyla Geçiş Kontrol sistemi geçiş yapılan kapıların veya noktaların kısıtlı olarak erişime izin verilmesine işlemine verilen isimdir.

Access kontrol sistemi günümüz de kullanım sıklığı daha da artış göstermektedir. Gereken güvenlik önlemlerinin en üst seviyeye gelmesi hedeflenen yerlerin ilk tercihi olan access kontrol sistemleri entegrasyon konusunda kullanıcılara büyük kolaylıklar sunmaktadır.

Access kontrol sistemi kolaylıklarının başında en büyük özellikleri sıralamak gerekirse, Kartlı geçiş, Parmak İzi veya Yüz Tanıma yöntemiyle geçişler gelmektedir. Çalışma mantığı bakımından kısıtlamak istediğiniz alanlara yetki seviyesi belirlenerek sistemi devreye almanız mümkün.

Oldukça basit işlem sırasını takip ettikten sonra kısıtlandırmalar yapılarak erişimi engellenmek veya minimuma indirilmek istenilen bölgelere erişim kontrol tanımlanabilir. Uygulama alanları bakımından esnek kullanıma sahip olan Access kontrol sistemi kullanıcılara güvenli ortam sağlama durumlarında oldukça pratiktir.