Uncategorized

Adresli Yangın Alarm Sistemi

Adresli Yangın Alarm Sistemi, algılama elemanlarının oluşturduğu guruplardan Noktasal uyarı veren sistemdir.

Adresli Duman Dedektörü,Adresli Isı Dedektörü,Adresli Yangın Alam Butonu,Adresli Yangın Alarm Sireninden oluşan ekipmanları Yangın Alarm Kablosu ile Adresli Yangın Alarm Paneline irtibatlanan ve Noktasal olarak algılanan sinyalleri tehlike anında panele ulaştıran Erken Uyarı Sistemidir.

Bu sistemler en genel anlamda Adresli Duman Dedektörlerinin ve Adresli Yangın İhbar Butonlarının noktalara ayrılması ve noktalara ait yangın mesajlarının Adresli Yangın Alarm Paneline iletilip, Adresli Yangın Alarm Sirenlerinin aktif olması prensibi ile çalışırlar.

Bu sistemlerde bir yangın bölgesinde birden çok Adresli Duman Dedektörü ve Adresli Yangın İhbar Butonu bulunabilir. Yangın durumunda bir bölgede bulunan Adresli Duman Dedektörü  yada Adresli İhbar Butonlarından hangisi aktif olursa olsun, Adresli Yangın Alarm Panelinde sadece o noktaya ait alarm mesajı gösterilir. Hangi Adresli Duman Dedektörünün  aktif olduğunu Adresli Yangın Alarm Panelinde görmek mümkündür.

Bu sistemlerde Adresli Duman Dedektörleri ve Adresli İhbar Butonları aktif olduklarında kendi adreslerini de Adresli Yangın Alarm Panelineiletirler. Bu sayede yangın ihbarı alınan algılayıcı yada ihbar butonunun tam adresi belirlenmiş ve müdehale kolaylaşmış olur.

Related Posts